דבריה החשובים של יעל אביטל יו"ר סיעת נחל בישיבת המרכז

ביום 28.4.21

חברות וחברים יקרים שלום ,

מי שעדיין לא הכיר אותי שמי יעל אביטל מנהלת בי"ס חינוך מיוחד ויו"ר נחל, מתגוררת בירושלים, כשש שנים כיהנתי כיו"ר נחל ירושלים. נבחרתי בהצבעה דמוקרטית ע"י חבריי השותפים לסיעה, מתוך רצון להמשיך ולפעול לטובת אנשי החינוך וגמלאי החינוך, דרך אותה גילה קליין התוותה ופעלה מתוך נחישות, לשפר, לייעל, לשנות את המערכת.

ההצבעה היום היא על תקציב הבחירות .

זה לא סוד שסיעת נחל טענה שתקופה זו אינה מתאימה לצאת לבחירות ואף עתרה על כך לבית הדין. לאחר שהוחלט לקיים בחירות, מהלך מיותר הכרוך בהוצאות גבוהות, בחוסר מוכנות מעכשיו לעכשיו, בהפתעה, סיעת נחל הציעה בכל מסגרת אפשרית כגון: במרכז, בוועדת הבחירות ובבית הדין , לפחות לקיים בחירות דיגיטליות . זהו מהלך מתבקש לאור העובדה שכל צוותי החינוך התבקשו בתקופה הכה מורכבת להיות טכנולוגיים ועשו מאמצים להבין את הפלטפורמה הדיגיטלית, אז מה עושים מחזירים אותנו לתקופת "אנו באנו".

חוזרת ואומרת, בחירות דיגיטליות, עלותן נמוכה באופן ניכר, אין הפסד שעות עבודה, משקיפים, שינוע והחשוב ביותר עבור כולנו שיהיו אלה בחירות הוגנות ואמינות.

הערכת המחיר שקבלנו לביצוע בחירות בהסתדרות המורים, בהתאם למספר החברים והפיזור הגיאוגרפי עמדה על כ 200 אלף ₪ בלבד.

העלות ההתחלתית של הבחירות הקלפיות עומדת על 10 עשרה מיליון, ואני אומרת התחלתית משום שכבר עכשיו מדובר על הוספה ניכרת של קלפיות ניידות , הארכת שעות הצבעה בנייחות וברור שנסיים עם הוצאה הרבה יותר גבוהה.

לצערנו , הצעותינו נדחו, ולהסתדרות המורים אצה הדרך לסגור חוזה עם חברת בינג & בז . החברה הזוכה.

שאחד השותפים בה מר בצלאל זיני היה אחראי על כ"א בבחירות 2017 , שעניינן עדיין נדון בבית הדין.

אנחנו מודעים לכך שכל הדברים שאנחנו אומרים עוברים מעל הראש שלכם , אך לנו חשוב שהדברים יגיעו לכל חברי הסתדרות המורים, וברור לנו שעובדה זו מרגיזה רבים ממכם.

לכן אחזור ואומר, ניתן גם היום להחליט לבטל את חוזה ההתקשרות עם חברת הביצוע, לשלם להם את הפיצוי הנדרש, לחתום עם חברה אחרת בעלת ניסיון בבחירות דיגיטליות. לחסוך תשלום שכר ל3000 עובדים זמניים ולצאת ברווח כפול. רווח באחוזי הצבעה גבוהים ורווח כלכלי.

נושא נוסף שבדקנו, הוא את ההבדל בין מתווה המשנע את הקלפיות למקום ספירה מרכזי לבין ספירת הקולות בקלפיות. מסתבר שגם כאן, בשונה מהנטען ע"י ועדת הבחירות, חברות הביצוע טענו כי הספירה בקלפי אינה מוסיפה עלויות ואף עשויה להפחית עלויות. אך שוב גם כאן ההתנגדות היא עקרונית ולא עניינית.

ולסיום, אנחנו נמצאים חודש לפני הבחירות. ועדיין סיעת נחל אינה יודעת את מסגרת התקציב שלה. איננו יודעים מה ידוע לסיעות הקואליציה השותפות?

הסיעה מתנגדת לחברה המבצעת, שזכתה במכרז, ואינה נותנת בה אמון.

אנו מבקשים לעמוד על זכותינו הבסיסית לספירת הקולות בקלפי עצמה (זכות הכתובה בתקנון בחירות לסניפים, נספח ב' של החוקה עמ' 20 )

אני פונה לכל אחד ואחת מכם, כולנו בתפקיד ציבורי, ערכי, חינוכי ומוטלת עלינו החובה לשמור על כספי הציבור. אני רוצה להאמין שלכל אחד ואחת שיושבים פה אכפת לו מכספי הציבור ולא מעוניין לזרוק את כספם של אנשי החינוך.

מאחר וברור לכולם שלבחירות עלויות גבוהות, נחתמו חוזים ויש לאשר תקציב

סיעת נחל לא תתנגד להצעת התקציב, אלא תמנע מהצבעה.

אתם בחרתם לצאת לבחירות, אתם בחרתם לבצע אותן באותו אופן הידוע והמוכר והאחריות התקציבית תהיה עליכם.

אנחנו נמנע .

תודה

ובהצלחה לכולם

* תקציב הבחירות בסך 16 מיליון ש"ח ! עבר ברוב קולות הקואליציה.